Hogyan lehet játszani a FEELZ kártyajátékkal?

A FEELZ kártyajáték alapvetően egy szülő-gyerek kommunikációs, beszélgetős kártyapakli, amivel kötetlenül, saját kedvetek szerint játszhattok. Itt nem kell pontokat gyűjteni, nincs nyertes és vesztes, az őszinte beszélgetés és a közös időtöltés élteti a játékot. Természetesen, adunk nektek néhány segítséget, hogy mégis hogyan induljatok el először a szülő-gyerek beszélgetésekben, később pedig ti is kialakíthattok magatoknak egy saját játékmenetet.

 

Milyen napod volt? játékmód

Ebben a verzióban kiteríthetjük a teljes kártyapaklit és a napi történéseket átbeszélve közösen válogathatjuk, hogy milyen érzésekkel, szituációkkal találkoztunk a nap folyamán. Ha például a gyerek arról mesél, hogy az óvodában a többiek elvették tőle a játékokat és csúnyán bántak vele, akkor ehhez kikereshetjük az Erőszakosság kártyát. De ha utána a napi eseményeket az követte, hogy az óvónéni megvígasztalta, megölelte és segített neki megnyugodni, akkor az Erőszakosság kártyára helyezzük rá a Gondoskodás kártyát (vagy azt, ami eszünkbe jut, amit érzünk ennek kapcsán). Reggeltől-estig végigbeszélhetjük, hogy mi is történt a gyerekkel, így a nap végéhez érve kapunk egy teljes napos érzelmi idővonalat is. Hagyjuk, hogy a napi történésekhez a gyerek saját maga válasszon érzelemkártyát! Ha szükséges, kérdésekkel segítsük őt, ebben használhatóak a pakliban található kérdéskártyák is. 

 

Konfliktuskezelés és megoldáskeresés

A FEELZ kártyajátékot akkor is használhatjuk, ha egy adott konfliktust szeretnék rendezni a gyerek életében. Ebben az esetben hagyjuk, hogy ő elmesélje mit érez, majd válasszuk ki az általa körülírt érzelemhez tartozó kártyát. A beszélgetés során rávilágíthatunk, hogy a másik fél (például kis barátja, testvére, anya-apa, bárki, akivel a konfliktusa fennáll), mit érezhet. Ezzel a módszerrel segítünk bemutatni minden nézőpontot, így a gyerek könnyebben megérti a másik fél álláspontját. Bátran használjuk a kérdés és a karakterkártyákat egyaránt, hogy alaposabb képet fessünk le és át tudjuk beszélni a konfliktust! Kérdezzük ki a gyereket, mit javasolna másnak, mint megoldás? 

szülő-gyerek kommunikációs kártyajáték

Asszociációs beszélgetés

Nem szükséges persze semmilyen konfliktusnak lennie ahhoz, hogy hasznos, élvezetes és nem utolsó sorban fejlesztő legyen a gyereknek az, ha a szülővel beszélgetve felfedezheti az érzéseit. A játék során az egyik legizgalmasabb pont, hogy egy adott érzelemhez ki-mit társít, mit jelent például a türelem anyának, apának, a gyereknek, stb. A paklit elővéve közösen nézegethetjük az egyedi rajzokat, átbeszélhetjük, hogy kinek-mi jut róla eszébe, esetleg mi tetszik vagy nem tetszik. Már naponta egy érzelem átbeszélése is növeli a gyerekekben azt a biztonságot és stabilitást, ami a szülő-gyerek közötti kapcsolat alapját képzi. Legyünk őszinték! Nem minden érzelem pozitív, de ezt is meg kell tapasztalnia a gyereknek. Ha azt mutatjuk, hogy a szülők nem lehetnek dühösek, magányosak vagy éppen szorongóak, akkor azzal nem mutatunk megoldásra mintát a gyereknek, így természetes, hogy belőle kétségbeesést és bizonyalanságot vált majd ki, ha találkozik ezekkel az érzelmekkel az életében. Játsszunk “mi jut eszedbe erről?” játékot és fedezzük fel együtt az érzéseinket!

 

A fentiek is mutatják, hogy a FEELZ nagyon sokrétű és a felhasználásának csupán a képzeletünk szab határt. Éppen ezért nem szerettük volna mi sem szigorú (játék)szabályok közé szorítani, nincs jó válasz vagy helyes érzés egy helyzetben. A legfontosabb, hogy a gyerekekkel közösen megtanuljuk ezeket az érzelmeket, hangulatokat felismerni, értelmezni és megfelelően kezelni, reagálni rájuk. Így sikerül egy biztonságos környezetet teremtenünk, ahol szabadon lehet megélni minden örömöt és nehézséget egyaránt. 

 

Kíváncsiak vagyunk, hogy nektek mi válik be! Akár a fenti módszerek közül választotok magatoknak játékmódot, akár újat találtok ki, örülünk, ha megosztjátok velünk a tapasztalataitokat! Ha van kedvetek hozzá, osszátok meg a közösségi oldalakon a véleményeteket a FEELZ-ről, ehhez ne felejtsétek használni a #feelzkartyajatek hashtag-et vagy írjatok nekünk reakciót, véleményt  a játékról a hello@feelz.hu email címre!

Jó játékot, jó beszélgetést, jó érzelmi kalandozást kívánunk nektek!